Triatlon bireysel performans ile fiziki dayanıklılığa bağlı bir spordur. Triatlon sporunda hız ve zaman oldukça önemlidir. Triatlon sporunu için de kullanıma uygun bisikletler tercih edilmelidir. Sağlam kondisyon içeren antrenman ile yarışlara hazırlanılsa da ekipmanların önemi yarışta başarı elde etmek için yardımcı bir unsurdur. Sadece uygun ekipmanları içeren bisiklet, triatlon yarışlarında değil yarışa hazırlık süresince de triatletlerin vazgeçilmezi arasında yer alıyor.

Bireysel dayanıklılığa ve performansa bağlı olan triatlon sporunda kendi başarınız ön plandayken sizin yanınızda daima ekipmanlarınız olmaktadır. Bu ekipmanlar sizi zamana karşı artı konumlara getirebilir. Yapılan kondisyonlu ve planlı antrenman da kullanılacak bisiklet seçimi yaparken bilinçli olmalısınız. Tt’ler diğer bisikletlere göre daha rahat ve fiziki olarak bireyin sürüş sırasında kendisini yormamasına yönelik hazırlanmıştır. Düz yol sürüşlerine yönelik manevra sağlandığından grup sürüşlerine ve virajlı parkur alanında kullanımı sağlıklı değildir. Yorulduğunuz esnada dirseklerinizi dinlendirebilir, bacak kaslarınıza fazla yüklenmediğiniz için bireysel sürüşlerinizde daha az efor harcarsınız. Görünüş olarak diğer bisikletler renk, marka, model bakımından bireyin görsel tercihlerini ön planda tutsa da bireyin yarış sırasında artı pozisyona taşıyacak ekipmana ihtiyacı vardır.

Zamana Karşı Direnç Gösterir

Zamana karşı bireysel performans gösterilmesinden dolayı triatlon sporunda bisikletin kullanım amacına göre tercih edilmesi oldukça önemlidir. Tt tercih edildiğinde zamandan maksimum derecede avantaj sağlanır. Yol bisikleti ile yapılan antrenman ve yarış sırasında kazanılacak performans maksimum düzeyde olmaktadır. Daha az enerji harcamanıza ve daha az efor sarf etmenize yararlı olur. Bisiklet performansından sonra bireysel olarak dayanıklılık ve direnç göstereceğiniz bir diğer branşlarda kendinizi iyi hissetmeniz enerjinizi ve fiziki gücünüzü pedallarda daha az yorduğunuzda sonraki aşamalarda daha verimli olursunuz. Time trial’ler bu konuda size oldukça zaman kazandırmaktadır. Zamana karşı bireysel olarak yarıştığınızı asla unutmayın. Tüm branşlar sırasıyla yapıldığında bir salise dahi sizi beklemediğiniz sonuçlar almanıza neden olabilir.

Aerodinamik Yapısı

Antrenman süreçlerinde ya da yarış sırasında konfor doğru saplanmalı ve ihtiyaca göre doğru ekipmanlar tercih edilmelidir. Kısa mesafe, uzun mesafe yarışlarında, antrenman programlarında ya da bireysel sürüş yaptığınız parkurlarda yorgunluğunuzu hissedersiniz. Tt’ler ekipman özellikleriyle farklı dolanımlara sahiplik yapmaktadır. Tüm ekipmanların doğru kullanımı için özel tasarımlara yer verilmiştir. Bisiklet kullanımında ağırlık vücudun omuz, boyun, kollar ve bacaklarına yükler oldukça fazla yayılır. Tt’lerin kullanımı yapısal olarak tasarlandığında bu fiziki ve vücut özelliklerine karşın bireyin sürüş sırasında daha az fiziki zorluklarla karşılaşmasının önüne geçmeyi hedeflemektedir. Bacaklarda ve kollarda karşılaşılacak kas ağrılarının önüne tt’leri sürüş sırasında kullanmayı tercih ederek karşılaşa bilenecek sorunlara önem alınmış olur. Geometrik yapısal özellikleriyle tt’ler triatlon sporunda yaygın olarak tercih edilmektedir. Yol bisikleti tercih edildiğinde bu performansı yarış sırasında yakalamak minimum düzeyde fark göstermektedir. Eğer başarı elde etmek istiyorsanız yarışa başlamadan önce nasıl beslenme ve antrenman programlarınıza dikkat ediyorsanız kullanacağınız ekipmanları da fiziki ve vücut özelliklerinize uygun bisiklet edinmeniz gerekmektedir. Bireysel performansa dayalı yarışlarda tercih etmelisiniz. Tüm bu çalışmaları ve ekipmanları oluştururken profesyonel yardım almalı ve programlı çalışmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir