Bireysel dayanıklılığa ver performansa bağlı olan spor branşlarında antrenmanlarının başında yer vermesi gereken en önemli besin grubu karbonhidrattır. Yarışlara çıkmadan önce fiziki aktivitede bulunulduğundan dolayı sergilenen üst performanslara belirli bir beden sağlamlığı gereklidir. Yarışlardan önce sporcuların beslenmelerine dikkat etmesi oldukça önemlidir. Bu beden ve fiziki sağlamlığı yarış sırasında göstermek için beslenmelerinizde yer verdiğiniz karbonhidratlardan sağlayabilirsiniz.

Hedefi kazanmak olan bir sporcu, yarışa hazırlanırken geçireceği antrenman planını ve beslenme programını bir uzman ile hazırlamalıdır. Yarış öncesinde sistemli ve disiplinli bir antrenman programına başlamadan önce sporcu, kendisini oldukça sağlamlığa ve dayanıklılığa hazırlamalıdır. Yarış sonucunda yakalayacağı başarı, tüm yarış öncesinde yaşanan sürecin önüne geçirecek hazzı sporcuya verecektir. Kişiye göre değişiklik gösteren metabolizma çalışma hızı ve sindirim sistemi göz önünde bulundurarak karbonhidratı makarnadan yana kullanmayı tercih ederken dikkat edin. Sistemli ve planlı çalışılan bir antrenman sürecinden sonra yarışa çıkarken, eğer öğününüzde beslenmeyi yanlış tercih ederseniz tüm çabalarınız boşuna gidebilir. Çünkü ağır beslenme sizi yarış sırasında beklenmedik sıralamaya sokabilir.

Karbonhidrat Alımı Sağlamak

Yarış sırasında oldukça efor sarf edileceği için karbonhidrat tüketimi çok önemlidir. Yarış öncesinde sporcular bu karbonhidrat tüketimini makarna, haşlanmış sağlamayı tercih ediyorlar. Besin gruplarından alınacak karbonhidrat miktarı kişinin boyuna, kilosuna, yaşına, cinsiyetine ve yapacağı spor branşının uyumuna göre ayarlanmalıdır. Yarışlardan önce sizin ve diğer bir sporcunun alacağı karbonhidrat miktar elbette farklı olmalıdır. Yarışlardan önce enerji ihtiyacının büyük bir bölümümü karbonhidratlardan sağlamaktadır. Doğru ve yararlı besinlerden bu ihtiyacı sağlamak oldukça önemlidir. Makarnayı tüketirken aşırı yağlı ve sizi zorlayacak ölçüde tüketmek yanlıştır. Makarnayı yarışlardan bir gün öncesinde tüketmek daha faydalıdır. Eğer yarış günü, yarışa çıkmadan önce sporcu bu makarna tüketimini yaparsa yarış sırasında oldukça zorlanacaktır. Yarışta enerji sağlamak için yarış öncesinde tüketimi sağlamak isteyen yarışçılar iste beslenme planına uygun hazırlanan ölçüde ve saat diliminden önce tüketmelidir.

Enerjiyi Doğru Kaynağından Almak

Sporcuların beslenmesine dikkat etmesi yarış öncesi ve sonrası için önemlidir. Enerjiyi doğru kaynaktan alabilmek için vücudunuzun ihtiyacı olan karbonhidrat, yağı, proteini ve şekeri doğru besin gruplarından sağlamasınız. Yarış öncesinde fiziki ve beden olarak dayanıklılık göstereceğinizden dolayı enerji ihtiyacınızı doğru bir karbonhidrattan sağlamalısınız. Şeker vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyi en hızlı şekilde vermiş olsa da sürekliliği açısından maalesef tercihlerinizin arasında olmamalıdır. Özellikle spor öncesinde buna dikkat edin. Spor sonrasında ise vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi şeker ile içerisinde doğru besin kaynaklarından sağlamak kan şekerinizi düzenlemenize yardımcı olacaktır.  Vücudunuza ve yarış alanızda bulunan parkur veya alanın mesafelerine, sarf edeceğiniz efora uygun karbonhidrat tüketimini sağlamanız gereklidir. Yarışta bu sizi daha güçlü, dayanıklı ve dirençli olmanıza yardımcı olacaktır. Antrenmanlarınızda da beslenme planına dahil ettiğiniz karbonhidrat içeren besin gruplarının faydalarını ve etkilerini biliyorsunuzdur. Yarışa çıkmadan önce midenizi doldurmamak adına karbonhidrat içeren besinleri belirli bir zaman diliminde tüketmeniz önemli bir konudur. Mideniz dolu olduğu sıra yarış alanına geçtiğinizde sağlık bir yol izleyemezsiniz. Hareketleriniz kısıtlanır, nefes almanız zorlaşır ve motivasyonunuz düşer. Bu olumsuzluklara karşılık verimli bir yarış süreci geçiremezsiniz. Sporun olmazsa olmazı disiplindir. En ufak bir yemek porsiyonunu tüketirken bunu aklınızdan çıkartmayınız.

Motivasyonu Sağlamak

Yarışa öncesinde belirlediğiniz antrenman ve beslenme programlarına uygun olarak çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Yarışta bedensel aktivitelerinizin güçlenmesi için sıkı bir plan dahilinde çalışmalar yapılmaktadır.  Uzun ve sistemli periyotlar halinde yapılan bu antrenman programlarına yarış tarihi yaklaştığında son verilir. Yarışların yaklaşmasında son verilmesinin en önemli nedeni de yarış öncesinde sporcunun vücudunun, bedeninin ve zihninin dinlenmesidir. Her ne kadar dayanıklı ve sürdürebilir bir performans sergilense de yorgunluğun vücuttan, bedenden ve zihinden atılması için arınmanın tek yolu dinlenmektir. Sessizlik dahi ihtiyaç duyabileceğiniz bir dinlenme biçimi olabilir. Tüm bu motivasyonları dinlenmeyle sağlarken, yarıştan bir gece öncesi vücudunuza uygun içerikte karbonhidrat tüketiminizi makarnadan sağlayabilmek dinlenmiş bir vücutla makarna yemek oldukça keyif verir. Makarna tüketimini yaparken yanında ekstradan gıda tüketimi sağlamayın. Soslar, yağlı aperatifler midenize fazla gelebilir veya rahatsız olmanıza sebep olabilir. Bir beslenme programı dahilinde olduğunuzu ve yarış öncesi makarnayı tercih ederken bunu unutmayın. Eğer kontrolsüz bir öğün beslenmesi gerçekleştirirseniz beklenmedik sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.