Merdivenlerde koşmak, vücudumuzu dikey olarak çalıştırır. Bacak kaslarınızdan ziyade tüm vücuda etki eder. Merdivenlerde antrenman yapmak ise, koşu sırasında harcadığınız eforun yarı zaman diliminde performans sonucunu almanızı sağlar. Merdiven antrenmanları aynı zamanda yağ yakımını hızlandıracağı için kilo verme süreçlerinizde büyük yardımcınız olacaktır.

Merdivende antrenman yapmanın faydaları da yararları da oldukça fazladır. Sporcu iseniz kontrollü ve dayanıklı bacaklara ihtiyacınız vardır. Sporcular için bacaklarını güçlendirmek çok önemlidir. Koşarken, bisiklet sürüşlerinde, yüzerken ve diğer sporlarda bacaklarınıza ihtiyacınız oldukça fazladır. Bacaklara ihtiyaçlarınız, dayanıklılığı ile daha fazla ihtiyaç duyacağınız farklı bir boyuttadır. Antrenman sırasında dikkat edilmesi hususları da gözden kaçırmamaya dikkat edin. Merdivenlerde koşmak ne işe yarar ve merdivenlerde antrenman yapmanın başlıca faydaları şunlardır.

Zaman Kazandırır

Koşmak antrenmanına ayırdığınız bir 30 dakikanız var. Koşma temponuza ve antrenman planınıza uygun olarak koşmaya hazırlandınız. Bu süre içerisinde harcayacağınız enerji miktarını merdiven antrenmanı yaparak yarı sürede gerçekleştirebilirsiniz. Spor disiplin işidir ve bir 5 dakikanın, saniyenin ya da salisenin önemini yarışlardan ve bitireceğiniz parkur alanında sizi bir adım öne getireceğini çok iyi biliyorsunuz. Yarışlarda bu kadar zamanın önemi büyükken antrenmanlarınızda yer vermeyi ihmal etmeyin.

Dikkatinizi Arttırır

Merdiven çıkmak ya da merdiven antrenmanı yapmak, düz yolda koşmayla kıyaslanamayacağı bilinirken size kazandıracağı bir diğer faydaysa, dikkatinizi arttırmak olacaktır. Düz yolda ya da parkurda antrenman yaparken önüne çıkabilecek sizi durduracak bir etkenle karşılaşmanız oldukça güçtür. Fakat merdiven antrenmanlarında düşme ya da basamak atlama riskiniz vardır. Bununla ve buna benzer sorunlarla karşılaşmamak için performans antrenmanı yaptığınız sırada dikkat gücünüzde artacaktır.

Güçlü ve Hızlı Bacaklarınız Olur

Bacaklarınızı geliştirirken güçlü ve hızlı bacaklarına ihtiyacınız olacağını bilin. Düz bir yolda koşarken harcadığınız eforu merdiven çıkarak ve inerek oluşturacağınız antrenman programında daha kısa sürede yakalayacaksınız. Alt vücudunuzu etkin olarak kullanacağınız merdiven antrenmanlarında bacak kaslarınızın güçlenmesine ve dayanıklılığının artması büyük katkı sağlayacaksınız. Fiziksel aktivitelerinizi vücut ve fiziki özelliklerinize göre belirlemeniz oldukça önemlidir. Sağlıklı ve devamlılığın sağlanması için bulunduğunuz ana unsurları dikkate alarak planlayacağınız antrenman programlamalarını sistemli ve düzenli periyotlar halinde oluşturunuz.

Vücudunuzu Çalıştırır

Merdiven antrenmanlarınızla tüm vücudunuzu çalıştırmanız mümkün olacaktır. Vücudunuzu ve kaslarınızın eşit olarak çalışmasına yardımcı olacağından dolayı bacaklarınızın sağlamlığını ve dayanaklığını arttırmanıza yardımcı olacaktır. Merdiven çıkmak ve inmek sadece bacaklarınızı çalıştırmaktan ziyade kalça kaslarınızı da aktif olarak çalıştırır. Merdivenleri 3er, 6şar, 9ar basamaklarla ya da fiziki özelliklerinize ve vücut sağlığınıza uygun oluşturulan antrenman programınızda belirlenecek olan merdivenlerde bulunan basamak sayılarıyla oluşturarak zıplayarak egzersiz yapabilirsiniz. Zıplayarak antrenman yapmanız da vücut ağırlığınızı kaldıracağınız için kondisyonunuzu arttırır.

Metabolizmanızı Hızlandırır

Merdiven antrenmanlarınızın büyük bir faydası da metabolizmanızı hızlandırmak olacaktır. Her ne kadar aktif spor hayatınız düzenli bir antrenman planınız olsa da bölgesel yağlanmalara rastlayabilirsiniz. Bel bölgesinde oluşan yağlanmalara aynı zamanda kalça ve bacaklarınızda oluşan ya da oluşabilecek yağlanmaların önüne geçebilirsiniz. Günlük yaşantınızda dahi asansör yerine merdiven kullanmak gün içinde daha zinde olmanızı sağlar. Merdivenleri çıkma ve inme egzersizleri yaparken de su ve sıvı ihtiyaçlarınızı almayı ihmal etmeyin.

Bacaklarınızın Gelişimini Destekler

Bacak gelişiminiz desteklerken bilek ve dizlerinizde oluşabilecek sağlık sorunlarına dikkat edin. Fiziki özelliklerinize ve vücut kitlenize oluşturacağınız programı merdiven egzersizleri yapmaya uygun değilse bu programı yapmamanızı öneririz. Bunların yanı sıra vücut ağırlığınızı yukarı çekerek yapacağınız merdiven antrenmanlarında ağır yapılan bacak antrenmanlarında rastlanan bacak kaslarının belirgin şekilde görünmesindense yukarıya doğru uzun bir şekilde kaslarınızın görünmesini sağlar. Bu sayede daha şekilli bacaklara sahip olursunuz.