Bireysel performansa ve fiziki güce dayalı olan bisiklet sporu için uygulanabilir metotlar ve pratikte bilgiler vardır. Her ne kadar çaba sarf etseniz de profesyonel bisikletçiler gibi olmayı kim istemez? Öz değerlendirme yaparak kendi sınırınızı, çalışma planınızı, disiplininizi gözden geçirin. Ne kadar başarılıyım sorusundan ziyade nasıl başarılı olurum sorununa odaklanın ve ulaşmak istediğiniz başarının seviyelerini araştırın.

Bisiklet sürmeyi seviyorsunuz, belki yarışlara katılarak başarı elde etmek istiyorsunuzdur. Kişisel performansınızı sergileyebileceğiniz bir yarışta, grup sürüşlerinde ya da bireysel aktiviteleriniz de daha iyisini yapmak için belirli konulara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Ergonomik Donanımları Doğru Seçin

Bireysel sürüş ya da yarışlarda kullanacağınız bisikletin, hangi alanda sürüş yapacaksanız ona uygun olması gerekmektedir. Kategorilere göre ayrılan bisikletleri, parkurunuza ve pedal çevireceğiniz yola uygun seçmelisiniz. Modeli, rengi, boyu gözünüze güzel gözükse de, donanımsal olarak vücudunuza uygun olmalıdır. Kadro boyu, sele ayarı, gidon boğazı uzunluğu, vites ve fren ayarları bunların en başında gelmektedir.

Bisiklet Bakımını Aksatmayın

Bisiklet bakımınızı düzenli ve aksatmadan yapın. Yarış sırasında en iyi konumda olsanız dahi bisikletiniz de yaşanacak aksaklıklar ve arızalarla yarışınız mağlubiyetle sonuçlanır. Zincirlerin yağlanması, viteslerin kontrol edilmesi, dönemsel bakımların yapılması gereklidir. Özellikle yarış öncesinde ve uzun sürüş yapmadan önce bakımları ihmal etmeyin.

Antrenman Programı Oluşturun

Disiplinli ve sistemli bir planlama doğrultusunda oluşturulacak bir antrenman programı sizi fiziki ve ruhsal olarak yarışlara daha iyi hazırlayacaktır. Bilinçli bir çalışma planı oluşturduğunuz da ve buna uyum sağladığınız nokta da başarı kaçınılmazdır. Yarış sırasında parkurda her ne kadar diğer bisikletçilerle yarış yapıyor olsanız da bireysel olarak zaman ve mesafe ile yarışıyorsunuz. Taktikleri öğrenip uygulayabileceğiniz bir yarış için sizi yönlendirecek aynı zamanda hızınızı kontrol edebilecek bir antrenöre ihtiyaç duymaktasınız.

Vücudunuzu Tanıyın

Yoğun ve tempolu antrenmanlarınıza günlük, saatlik molalar vermek bir sonraki güne sizi daha iyi hazırlayacaktır. Özellikle yarışlara çıkmadan önce ağır antrenmanlardan kaçının. Vücudunuzu dinlendirirken bedeninizi ve ruhunuzu dinlendirirsiniz. Vücudunuzu iyi tanımaya özen gösterin ki size verdiği yorgunluk sinyalleriyle onu anlayın ve antrenmanlarınıza planlı aralar verin.  Vücudunuz sadece sizi yorgun olduğunuzda uyarmaz. Fiziki rahatsız oluşturabilecek egzersizlere de dikkat edin ve vücudunuzun izin verdiği kadar performans sergileyin.

Karbonhidrat Tüketimine Dikkat Edin

Yarışlarda ya da antrenmanları birbirinden ayırmadan karbonhidrat tüketiminize beslenme programı oluştururken yer verin ve tüketim oranına çok dikkat edin. Fazlaca efor sarf etme durumunda olduğunuzdan dolayı, karbonhidrata ihtiyacınız her geçen gün artmaktadır. Kaslarınızın deforme olmaması içinde protein tüketimini vücudunuzun ihtiyacı oranında öğünlerinize ekleyin. Proteini özellikle bisiklet sürüşlerinizden sonra ilk 30 dakika içerisinde tüketmeye özen gösterin.