1985 yılında dünyaya gelen Michael Phelps, olimpiyat tarihinin en çok altın kazanan sporcusu olma unvanını taşıyor. 2004 yılında ilk kez katıldığı müsabakaların başından itibaren olimpiyat oyunları, dünya şampiyonalarında kazandığı madalyalarla ve başarılarıyla adından sıklıkla söz ettiriyor.

Phelps gibi yüzmek her yarışçının ve başarı hedefi olan yüzücülerin isteğidir. Bu isteği performans ve çalışma prensipleriyle elde etmeyi ana unsur olarak düşünebilirsiniz. Phelps küçük yaşta başladığı yüzme sporunu, 11 yaşında aldığı ödülle başarısını taçlandırdı.  Phelps’in bir köpek balığıyla dahi yarıştığı düşünürsek performansa ve disipline dayalı antrenman programına uymak, gerekirse yaşam şekline dönüştürmek tercihleriniz arasında yer almalıdır.

Kara Çalışması Yapın

Suyun içinde esnek olmak teknik ve teorik bilgilerle mümkün olacaktır. Her ne kadar suyun içinde antrenmanlarınız önemliyse suyun içine girmeden önce de yapacağınız egzersizler büyük önem taşımaktadır. Yüzmeye başlamadan önce vücut ve mevcut koşullarınıza uygun egzersizleri ihmal etmeyin. Suya girmeden önce belirli bir egzersiz programı uyguladığınızda oluşabilecek fiziki rahatsızlıklarında önüne geçmiş olursunuz. Egzersizleri yaptığınız sürece antrenman ve yarış sırasında performansınızın atmasına yardımcı olacaktır.

Saatlerin Önemine Varın

Başarı elde etmek istediğinizde o alanda yapılması gerekenleri asla unutmayın.  Başarınızda çalışma saatlerinizi ve günleriniz pastanın büyük bir dilimini oluşturuyor. Beslenmenizde de saate önem vermeniz gerekiyor. Eğer tok karnına antrenman yaparsanız verimli sonuç alamazsınız. Vücut metabolizmanız tok karnına hızlanacağı için kalbinize aşırı derece de yük biner ve iler ki zamanlarda karşınıza çıkabilecek rahatsızlıklara zemin hazırlar.

Fiziksel Yorgunluğa ve Beslenmeye Dikkat Edin

Antrenmanlarınızın ardından ve özellikle yarışlardan önce fiziksel yorgunluğunuzu minimuma indirin. Yorgun ve ağrılı bir fizik ile başarılı bir performans sergileyebilmeniz mümkün değildir. Yoğun antrenman planlarınızda dinlenmeye de yer verin. Bu belirli dinlenme zamanlarınız programlarınızı aksatmayacak düzende olmalıdır. Eğer fiziki dinlenme gerçekleştirmemeye devam ederseniz belirli bir süre sonra planladığınız performans çalışmalarında da verimli sonuç alamazsınız. Tüm bunları yaparken beslenmenize özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Ağır, yağlı ve sindirimi güç olan beslenme tercih etmemelisiniz.

Vücudunuzu Esnetin

Vücudunuzu suyun içinde esnek tutmaya çalışın. Suya girmeden önce yapacağınız kara çalışmaları su içinde daha kolay esnemenize ve hareket etmenize yardımcı olacaktır. Vücudunuz yeterli esnemediği noktada acılı ve ağrılar kramplar yaşayabilmeniz oldukça karşılaşılabilir sorunlar arasında yer alıyor.

Antrenör Eşliğinde Çalışın

Her spor branşının olmazsa olmazı antrenör ile çalışmaktır. Eğer bireysel gücünüzle başarı elde etmek istiyorsanız bir antrenör ihtiyacınız vardır. Teknik ve teorik bilgi gerektiren her alanda sizi uygulama sırasında yönlendirecek birisi hep olmalıdır. Siz disiplinli bir plan içinde çalıştığınızda doğru yönlendirme çalışma planı ile motivasyonunuz artar ve başarı sonuçları alırsınız.

Kol Çekişlerinizi ve Ayak Vuruşlarınızı Geliştirin

Kol çekişleriniz ve ayak vuruşlarınız her yüzme stiline göre değişmektedir. Her stilde değişse de unutulmaması gereken tek şey geliştirilmesi ve güçlenmesidir. Kollarınızı ve ayaklarını güçlendirecek egzersizler yapmaya özen gösterin. Antrenör ile çalışmanın önemini tekrar hatırlatmak gerekirse, teknik ve teorik bilgilere ihtiyaç duyulduğundan dolayı yüzmenin her safhasında sizi doğru yönlendirecektir.