Triatlon yüzme, bisiklet ve koşunun arka arkaya yapılmasıdır. Bireysel bir spordur ve farklı yaş gruplarının yapabilmesi mümkündür. Sporcu her bir branşa ait mesafeyi bitirir bitirmez kurallara uygun kıyafetleri giymek için belirli kurallara uyarak değişim alanına gider ve diğer branşa başlar. Sporcunun bir branşta başarılı olması yeterli olmayacaktır.

Yüzme, bisiklet ve koşu dallarına ait antrenmanları da düzenli yapmak ve vücutta bulunan kaslarını çalıştırması gerekmektedir. 3 branşta da teknik ve teorik bilgileri kullanmak her zaman büyük avantaj sağlayacaktır.

Antrenör Eşliğinde Çalışın

Koşmanın dahi bir antrenör eşliğinde çalışılarak yol alınacağını asla unutmayın. Antrenör ile çalıştığınızda sizi teknik ve teorik olarak bilgi birikimlerinden yararlanarak uygulama yapabilmenize ve başarılı sonuçlar almanıza büyük ölçüde katkı sağlayacaktır. Direnç seviyesini ayarlayabileceğiniz ekipmanlar seçin. Koşu bandı, bisiklet gibi direnç seviyesi ayarlanabilir aletleri seçmek antrenmanlarınızda efor seviyenizi arttırarak her çalışmalarınızda gerçekleştirin.

Ekipmanlarınızı Doğru Seçin

Antrenmanlarda dahi verimli sonuçlar almak istediğinizde kullandığınız performans aletlerinden tutunda giyim, aksesuar ve ayakkabılarınıza kadar özenle ve ihtiyaçlarınıza uygun materyal seçmeniz önemlidir. Forma, mayo, yarış kemeri, gözlük ayakkabı seçimleri bunların arasında yer almaktadır. Ürünleri seçerken rengi ve görüşü sizi mutlu edecek olsa da donanımsal olarak yeterli olmayan bir ürün sizi yarış sırasında galibiyete uğratabilir.

Sağlıklı Beslenin

Gündelik yaşamda dahi dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi de sağlıklı beslenmektir. Vücudun alması gereken kalori miktarı kişinin yaşına, boyuna, kilosuna ve cinsiyetine göre değişmektedir. Sporcuların daha da dikkat etmesi gerekiyor. Antrenman planını yaptığınızda beslenme programı yapmaktan kaçınmayın. Doğru ve sistemli beslenmeye özellikle yarışa hazırlanırken programdan çıkmamaya gayret edin. Bol bol sıvı tüketimini hayatınızdan çıkartmayın. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu oranda sıvı ihtiyacınızı günlük almaya gayret edin.

Antrenmanları Planlı Yapın

Çalışma alanlarınıza uygun antrenman programlarınızı düzenleyin. En verimli çalışma planını antrenör eşliğinde hazırlayabileceğinizi bir kez daha hatırlayın. Yarışlarda başarısız olmanızın en temel sebepler arasında kondisyon eksikliği yer almaktadır. Seviyenize uygun antrenman programı size iyi sonuçlar getirecektir. Çalışma planlarınız yüzme, bisiklet ve koşuyu kapsamalıdır. Antrenman programınızın saat aralığını antrenör eşliğinde kararlaştırın. Antrenman sırasında çalışma planınızın sırasında değişiklik yapmak sizi sıkmaz ve durağın çalışma şeklinden uzak tutar.

Vücudunuzu Dinlendirin

Yoğun ve yorucu antrenmanlar ardından yapmanız gereken en önemli ve temel ihtiyaçlarınızın arasında vücudunuzu dinlendirmek geliyor. Nasıl ki sistemli ve programlı bir yol izliyorsanız dinlenmekte bu işin bir parçasıdır. Özellikle yarışlardan önce muhakkak dinlenmelisiniz. Psikolojik ve fiziki olarak kendinizi hazır hissettiğinizde karşı konulamaz başarılar elde edersiniz.

Disiplinli Yaşayın

Yarışlara hazırlanırken her ne kadar sıkı ve ağır kondisyonlu çalışırsanız çalışın başarı elde etmek için ihtiyaç duyduğunuz bir diğer unsur da disiplindir. Disiplini yaşamınızdan asla çıkartmayın ve antrenmanda, yarışta ve tüm egzersizlerinizde bunu ana prensip elde edin. Disiplini hayatınıza tamamen aldığınız noktada planlı çalışmanız ve sistemli bir program içinde olmanız oldukça kolay olacaktır.

Diyaframı Güçlendirin

Doğru nefes almak yüzme, bisiklet ve koşuda her zaman sizi avantaj kazandıracaktır. Doğru nefes aldığınız da koşarken mide kramplarıyla, dalak şişmesi ile karşılaşmayacaksınız ve yarış ya da antrenman sırasında sizi yormayacak aynı zamanda aktivite halindeyken motivasyon düşüklüğü yaşamanıza izin vermeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir