Uluslararası Bisiklet Birliği’nin, resmi olarak belirlediği  iki dil İngilizce ve Fransızca. Bu iki dilden İngilizce’de topak-yumak anlamına gelen pellet kelimesi ile Fransızca platoon sözcüğü değişiklik geçirerek ‘peloton’ oluyor ve bir bisiklet yarışlarında sıklıkla duyduğumuz kelimeler arasında yer alıyor. Türkçe karşılığı ana grup olan peloton, yarış sırasında bisikletçilerin kalabalık oluşturduğu bir gruptur.

Peloton grubunda bisikletçiler, rüzgârdan en az düzeyden etkilenmek için toplu olarak hareket eder ve peloton’u oluştururlar. Amaçları yarışı kazanmak olan bisikletçilerin belirli taktikler göz önünde bulundurarak ilerledikleri takdirde yarışı kazanmaları kaçınılmazdır. Zorlu yol koşulları, diğer bisiklet yarışçılarının kaza yapma durumlarını saymazsak, peloton içinde liderin yarışı kazanması mümkündür.

Yarışlarda peloton içerisinde kendimizi yormadan taşıtabileceğimiz durumlara göz atalım. Yarış sırasında verimliliği arttırmak için rüzgârdan en az etkilenerek yol almamız gerekmektedir. Kalabalık gruplar halinde pedal çeviren yarışçıların içerisinde en önde gitmek avantaj iken dezavantaja dönüşeceği durumlarda yaşanıyor. Yarış sırasında en önde gitmek çok fazla enerji harcatacağından dolayı dezavantaj durumundayken, yarış alanı boyunca karşılaşacağımız kaza riskine yönelik avantaj sağlamaktadır. Yarış sırasınca önde olduğumuzu düşünürsek fazla enerji harcar yoruluruz fakat yol boyunca çukur, engebe ve diğer yarışçı bisikletçilerin oluşturabileceği kazalara karşı dikkatli olarak savunma sağlayabiliriz. Bisiklet yarışlarında donanımsal olarak kullanacağımız bisikletten tutunda kıyafet ve kaskların tasarımında kullanılan ürün hammaddesine kadar rüzgârdan korunmak ve en az düzeyde etkilenmek için doğru ürün tercih etmeliyiz.

Yarış sırasında, birçok yardımcı bisikletçiler peloton içinde yer alırlar. Takım halinde yarışan bisikletçiler kazanmasını istedikleri yarışmacılara yönelik; onları rüzgârdan korumak, diğer bisikletçilerden ve yolda karşılanacak kaza durumlarından etkilenmemelerini sağlamak, besin, su ihtiyaçlarını gidermek için yarışçının yakınlarında yer alırlar. Tüm bu kolaylığı sağlayan kişiye domestik adı verilir. Domestikler, her takımda bulunurlar ve sıkça duyabileceğimiz terimler arasında yer almaktadır. Takımı oluşturan diğer bisikletçiler, peloton içinde seçtikleri lideri, her türlü atağa karşı korurlar. Domestikler yükü çekerler. Gerçekten çekmek görevinde olan domestikler, liderin rüzgârdan korunarak taşınmasını sağlarlar. Yarış başladığı esnada ön etapta hızla giden bisikletçilerde bulunmuyor değil. Kaçanlar olarak adlandırılan bu gruptaki bisikletçiler, pelotona aldırış etmeden atak yaparlar. Kaçanlar grubundaki bisikletçiler liderlerin korunması, sponsorlarının ekranlarda daha çok görünmelerini sağlamak yâda yol üzerinde bulunan puanları toplamak hedefinde olurlar. Kaçanlar, peloton içinde yer alan bisikletçilere göre daha fazla enerji harcarlar ve daha çabuk yorulurlar. Rüzgârı doğrudan göğüsleyen kaçanlara karşın peloton içinde yer alan yarışçılar daha fazla avantaj halindedirler ve rüzgârdan en az düzeyde etkilenirler.

Rüzgâr almadan peloton içerisinde kendimizi taşıtabilmemiz mümkünken bunlara dikkat etmemiz gereken hususlarda bulunmaktadır. Grup içerisinde rüzgârın geliş yönüne göre imkân buldukça kendimizi konumlandırabilmemiz gerekmektedir. Rüzgâr sağdan eserken, bir diğer tarafta solda bulunan yarışçılar, sağda bulunan yarışçılara karşı daha az enerji harcamaktadırlar. Az enerji harcayarak rüzgârın yönünü kesen bisikletçilerin arasında kendimizi rahatlıkla yarış bitiş alanına yakın hızlanıp atakta bulunarak bitişe getirtebiliriz. Bu sırada peloton içerisinde ön sıralarda atakta bulunacak olan diğer bisikletçilerde olacaktır. Atak sırasında, meydana gelebilecek olan kazalar karşı pozisyon koruyarak kendimizi muhafaza edebiliriz. Tüm bunlar yaşanırken rüzgâr yönünü hesap etmemiz ve diğer yarışçıları da takip etmemiz gerekmektedir. Ufak bir hamle ile diğer yarışçılar geçebilir, çevre koşullarında istemediğimiz karışılabileceğimiz durumlarda meydana gelebilir. Çevresel faktörlerde yerdeki bir çakıl taşı, çukur, yâda engebeli alanlar düzlük bir alanlara göre daha çok işimizi zorlaştırır. Bu zorluklara karşı hızlı karar verme ve uygulamaya geçmeliyiz. Rüzgâr yönünü değiştirdi esnada peloton içinde yer alan pozisyonumuzu da değiştirmeli rüzgârı en az alabilecek alanlara geçiş yapmalıyız.